Masarykova 634, 769 01 Holešov 777 230 202 hanachytilkova@seznam.cz

TURISTIKA V OKOLÍ HOLEŠOVA

HOLEŠOVSKÝ QUEST "PO STOPÁCH PŘEDKŮ"

Zahrajte si s námi zábavnou hru "Po stopách předků", která vás netradiční formou provede po holešovských památkách.

Pomocí veršované hledačky a mapky hledejte indicie a luštěte tajenku. Na cestě vás budou čekat nejrůznější hádanky, které jistě hravě zvládnete a pak už jen s vyplněnou tajenkou stačí otevřít ukrytý poklad.

Je to jednoduché, vtipné i poučné, fyzicky i psychicky nenáročné :-)
Stačí sledovat okolí a všímat si detailů, které často opomíjíme.

Hrát může úplně každý, tak neváhejte a pojďte se pobavit s rodinou či přáteli!

Vhodné pro: každého, kdo si chce netradičně prohlédnout město
Délka trasy: 2,5 km, cca 60 min.
Obtížnost: fyzicky i psychicky nenáročné
Doporučené vybavení na cestu: hledačka, psací potřeba, pohodlná obuv, malá drobnost na výměnu a dobrá nálada
Start: Morový mariánský sloup, náměstí Dr. E. Beneše
Cíl: kdo hledá, najde :-)

Kdy je vhodné hledačku procházet: hledačka je přístupná celoročně v rámci otevírací doby Městského informačního centra Holešov. Dokončení hledačky je omezeno otevírací dobou: duben-říjen: po-pá 8:00-18:00, so-ne 8:30-17:00; listopad-březen: po-pá 8:00-18:00, so 8:30-16:00

více info: www.holesov.info/mestska-hra-quest a ještě více na: www.questing.cz

Bystřice pod Hostýnem

je kulturním, společenským a turistickým centrem Podhostýnského regionu a jednou z bran do Valašska. V tomto městě začínají cesty na legendami opředený Hostýn a do Hostýnských vrchů, do nichž směřují turisté ve všech ročních obdobích. Leží asi 20 km východně od Přerova a 22 km od Zlína, v severovýchodním cípu okresu Kroměříž. Městem protéká říčka Bystřička pramenící na úbočí Čerňavy nedaleko Tesáku.

Město leží v nadmořské výšce okolo 320 m, na východ od města se terén příkře zvedá k vrcholu Hostýna (735 m). Tyto svahy již patří Hostýnským vrchům.

Bližší informace naleznete na  www.mubph.cz

Hostýnské vrchy

jsou zalesněná vrchovina s nejvyšším vrcholem Kelčský Javorník (865 m). Vrchovina je pojmenována podle výrazného vrcholu a poutního místa Hostýn (735 m), který se, jak už napovídá název, vzpíná přímo nad Bystřicí pod Hostýnem. Ačkoli pohoří nedosahuje výšku ani rozměry jiných horských masivů u nás, bývá vyhledáváno milovníky přírody nejen ze Zlínska a Kroměřížska. Hostýnské vrchy turisty v létě lákají jak svými nenáročnými turistickými trasami, tak tratěmi všech obtížností pro horská i treková kola. V zimě si návštěvníci mohou užívat sjezdu ve střediscích jako Troják a Tesák i lyžařského běhu na dlouhých hřebenech s malými výškovými rozdíly. Celoročně se pak Hostýnské vrchy otevírají těm, kteří vyhledávají osamělé procházky rozlehlými lesy či prosluněnými loukami s roztroušenými valašskými chalupami.

Svatý Hostýn

je nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším.Již po 3 století je hostýnská hora (735 m) se svou mariánskou svatyní cílem tisíců poutníků. Četné archeologické průzkumy prokázaly osídlení tohoto místa již ve starší době kamenné.Dnešní bazilika má svůj počátek ve velkolepé stavbě, kterou financoval Jan z Rottalu a jeho potomci. Základní kámen byl položen v roce 1721. Dokončenou stavbu slavnostně posvětil olomoucký biskup v roce 1748. Od té doby byl chrám několikrát zničen a celá hostýnská hora opuštěna. V první polovině 19. století začali věřící organizovat sbírku na opravu chrámu, který byl znovu posvěcen v roce 1845.

Návštěvníci poutního místa mají možnost vychutnat si překrásnou přírodu Hostýnských vrchů v blízkém okolí (např. Skalný, Tesák, rázovitou Rusavu nebo Rajnochovice). Značené turistické stezky jsou vhodné i pro cykloturistiku a v zimě pro běžky. Na Hostýně je možnost celoročního ubytování jak ve skromnějších podmínkách, tak i na pokojích s vysokým standardem. Je zde i možnost celodenního stravování a pronájem sálů. Z Bystřice pod Hostýnem sem jezdí pravidelná autobusová linka.

Více informací naleznete na www.hostyn.cz 

Rusava

Valašská obec Rusava leží přímo v srdci Hostýnských vrchů. První písemné zmínky o ní pochází od knížete Jana z Rottalu, který v polovině 17. století vydal zakládací listinu osady. Původními obyvateli byli Valaši. Poklidnou vísku s bohatou a vzácnou květenou si zamilovaly i význačné osobnosti našeho kulturního života, jako spisovatel F. Táborský či malíř A. Kašpar. Dnes má obec Rusava 600 obyvatel, v katastru obce je na 600 rekreačních chat a 10 větších rekreačních zařízení s celoročním provozem a kompletními službami v oblasti turistického ruchu. Okolní kopce dosahují výšky od 400 m do 736 m (Hostýn). Klidná obec a její okolí jsou vhodné pro milovníky přírody a sportovní turistiky v letním i zimním období s výbornými podmínkami pro běžecké i sjezdové lyžování. Zdejší ovzduší je přirovnáváno k ovzduší Vysokých Tater a lékaři doporučováno pro pacienty astmatiky. Mezi rekreační vybavenosti obce patří přírodní koupaliště se solárním ohřevem vody, vodní plochy ke koupání a rybaření, kempinková stanoviště, fotbalové a tenisové hřiště, v zimě lyžařský vlek s umělým osvětlením. Návštěvníci mohou navštívit vrch Svatý Hostýn, zříceninu hradu Křídlo či muzeum obce.

Více na www.rusava.cz

Kroměříž

Město s bohatou historií, jež je spojena zejména s olomouckým biskupstvím a arcibiskupstvím. Původní osada se stala městem v roce 1260 a pro své stavitelské památky, bohatý kulturní život a tradici vzdělávání je také nazýváno hanáckými Aténami. Dominantu města tvoří ojedinělý komplex zahrad (Květná zahrada a Podzámecká zahrada) a Arcibiskupského zámku, jež byl v prosinci 1998 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V zámku se rovněž nachází druhá nejvýznamnější obrazárna v České republice, ve které je možné shlédnout obrazy Van Dycka, Veroneseho či Tiziana. Pro sportovní vyžití se nabízí řada stezek pro cyklisty i kolečkové brusle. Mezi nejhezčí patří cyklostezka kolem Moravy a Baťova kanálu či stezka k Záhlinickým rybníkům. Milovníci vody si mohou vychutnat plavbu po řece Moravě.

Více informací naleznete www.kromeriz.eu 

Chřiby

Krajina plná kopců, skal, údolí a lesů, která se táhne téměř středem Moravy a odděluje Slovácko od Hané. Na nejvyšším bodu Chřibů - Brdo se nachází také stejnojmenná rozhledna, z níž si můžete krásu Chřibů prohlédnout téměř s ptačí perspektivy. Nedaleko se nacházejí známé hrady Buchlov a Cimburk. Přírodní a historické bohatství zde vytváří prostředí jedinečné v rámci celé Evropy, proto je Chřibům udělen statut Evropsky významné lokality. Mapují je 4 naučné stezky. Oblast zahrnuje 2 přírodní parky, 4 přírodní rezervace a 8 přírodních památek. Množství archeologických lokalit vypovídá o osídlování této krajiny již v době Velkomoravské říše.

Více na www.chriby.cz

CYKLOVÝLETY

Přímo přes město Holešov vedou dvě značené cyklotrasy. Jednak cyklotrasa č. 5033, která začíná v Kroměříži a vede až do Hustopečí nad Bečvou, a jednak cyklotrasa č. 5036, která začíná v Holešově a vede do Dešné.

V blízkosti Holešova se nachází několik dalších značených cyklotras. Jedná se např. o kratičkou cyklotrasu č. 5121, která začíná v Rusavě Ráztoce a končí v Lukovečku Hadovně; cyklotrasu č. 5038, která začíná v Brusném a končí v Držkové; cyklotrasu č. 5181, která začíná v Hulíně a končí v Otrokovicích; cyklotrasu č. 5034, která začíná ve Fryštáku a končí v Kelči; dálkovou cyklotrasu č. 47, která začíná v Olomouci a vede přes Kroměříž až do Hodonína. 

TIPY NA CYKLOVÝLETY

TRASA 1

Holešov - Dobrotice - Jankovice - Chomýž - Brusné - Rusava - Hadovna (Lukoveček) - Přílepy - Holešov
Délka trasy: 25 km
Minimální nadmořská výška: 228 m
Maximální nadmořská výška: 538 m

TRASA 2

Holešov - Dobrotice - Jankovice - Chomýž - Brusné - Slavkov pod Hostýnem - Svatý Hostýn - Rusava - Hadovna (Lukoveček) - Přílepy - Holešov
Délka trasy: 32 km
Minimální nadmořská výška: 228 m
Maximální nadmořská výška: 653 m

TRASA 3

Holešov - Dobrotice - Jankovice - Chomýž - Brusné - Slavkov pod Hostýnem - Bystřice pod Hostýnem - Chvalčov -Tesák - Troják - Držková - Rusava - Hadovna (Lukoveček) - Přílepy - Holešov
Délka trasy: 53 km
Minimální nadmořská výška: 228 m
Maximální nadmořská výška: 696 m

TRASA 4

Holešov - Rymice - Břest - Žalkovice - Říkovice - Vlkoš - Věžky - Horní Moštěnice - Beňov - Domaželice - Dřevohostice - Prusinovice - Tučapy - Holešov
Délka trasy: 56 km
Minimální nadmořská výška: 191 m
Maximální nadmořská výška: 305 m

TRASA 5

Holešov - Pravčice - Hulín - Bílany - Kroměříž - Jarohněvice - Kostelany - Bunč - Kostelany - Nová Dědina - Kvasice - Tlumačov - Záhlinice - Kurovice - Ludslavice - Holešov
Délka trasy: 71 km
Minimální nadmořská výška: 182 m
Maximální nadmořská výška: 506 m

TRASA 6

Holešov- Količín - Pravčice - Hulín - Bílany - Kroměříž - Střížkovice - Kvasice - Otrokovice - Napajedla - Spytihněv - Babice - Staré Město - Babice - Spytihněv - Napajedla - Otrokovice - Machová - Míškovice - Zahnašovice - Holešov
Délka trasy: 86 km
Minimální nadmořská výška: 174 m
Maximální nadmořská výška: 264 m

Vytvořeno v systému shopadmin® 2021 - 2022